Onkruidbestrijding uien blijft cruciaal - ook bij droogte
De droogte van de afgelopen periode ten spijt zullen veel onkruiden op uienpercelen binnenkort de kop opsteken of hebben dat misschien al gedaan. Daarom vraagt de aanpak van de onkruidbestrijding nu de volle aandacht, stelt Steven Dorrestijn.
"Alle uien zijn gezaaid en inmiddels staan de meeste percelen in het stadium van het eerste pijpje", vertelt Steven Dorrestijn aan het begin van het interview. "Het is nog steeds van groot belang om bij droog weer in dit stadium de uien van bodemherbiciden te blijven voorzien."
Onkruidstadium
De aanpak van het onkruid hangt niet alleen af van het stadium van de ui maar ook van de ontwikkeling van het onkruid. En dat kan sterk verschillen tussen percelen, weet Dorrestijn. "Als er is beregend na het zaaien, zullen ook de onkruidzaden uit de eerste 2 à 3 centimeter zijn ontkiemd en misschien al boven staan. Maar als er niet is beregend, zijn de zaden uit het laagje daaronder onderweg; die hebben hun vocht uit de vaste ondergrond vandaan. De onkruiden die van dieper komen, zijn wel minder in aantal maar vaak ook al forser van omvang en daar moet je rekening mee houden."
Brede cocktail
Voor percelen in het stadium vanaf het eerste pijpje adviseert Dorrestijn een bespuiting met Boxer-Lentagran-Starane Top of een combinatie van Wing P + Boxer. "Ook hier geldt de waarschuwing voor veel neerslag", vertelt hij. "Die bespuiting kun je nog 2 keer herhalen, maar de tweede keer dan zonder de Starane Top vanwege het voorgeschreven interval van 14 dagen."
Bezuinigen op de bodemherbicide-bespuiting, wat Dorrestijn in droge voorjaren nog wel eens ziet gebeuren, werkt volgens hem averechts. "Wij zien in onze proeven, bijvoorbeeld op proefboerderij Rusthoeve, jaar in jaar uit dat de bodemherbicidebespuiting je een relevante duurwerking geeft. Gewoon doen dus."
Niet vergeten
Als afronding van de onkruidbestrijding is een bespuiting met Boxer, al dan niet in combinatie met Wing P, het beste recept voor contact- en bodemduurwerking, volgens de gewasbeschermingsdeskundige. "Die laatste bespuiting moeten de telers echt niet vergeten. Ik heb al te vaak gezien dat een perceel dan toch onder het onkruid loopt als het later in het seizoen veel regent."
Dosering afstemmen op onkruid
Bij de onkruidbestrijding in uien is behalve de middelenkeuze ook de regelmaat van spuiten zeer belangrijk. "Hanteer als het even kan een interval van maximaal 7 dagen", adviseert Dorrestijn. "En als dat door omstandigheden niet lukt, altijd eerder spuiten en vooral niet later."
Zijn laatste tip gaat over de dosering:
Stem die af op de grootte van het onkruid. Sommige telers kijken te veel naar de uienplantjes of ze gebruiken een lagere dosering omdat er weinig onkruid staat. Maar dan bestaat de kans dat je gaat onderdoseren met als gevolg dat je het onkruid niet doodspuit maar ziek spuit. En een ziek onkruidplantje neemt bij de volgende bespuiting niets op. Maar een ui die even stil heeft gestaan, trekt wel weer bij.