Wordt uw zaaizaad wel effectief ontsmet?
Ontsmetten van zaaizaad is een bedrijfszekere manier om het gewas een vlotte start te geven. Schimmels die het zaad bedreigen worden voor langere tijd uitgeschakeld en dat zet de jonge plant op voorsprong. Ruud Roeven zet alle redenen voor zaaizaadontsmetting op een rij. “Een slechte start draag je het hele seizoen mee. Maar ontsmetten is helaas geen automatisme meer.”
“De zaadbedrijven leveren de chemische ontsmetting van het zaaizaad er meestal als serviceproduct bij en rekenen er waarschijnlijk ook geen kosten voor. Maar het ontsmetten is niet altijd een automatisme. Daarom pleit ik voor een beetje oplettendheid bij de telers.” Ruud Roeven van Syngenta Seedcare weet als geen ander wat er allemaal met zaaizaad gebeurt voordat het bij de teler of de plantenkweker belandt. “Zaaizaad krijgt in Nederland een hele zorgvuldige behandeling. Dat begint al met een nauwgezette zaadproductie in het veld. Na de oogst wordt het zaad gedroogd en ontdaan van verontreinigingen. Daarna worden met diverse technieken verkeerde en slechte zaden verwijderd en dan volgt meestal ook nog een fysische behandeling. En als slotstuk een ontsmetting met een speciaal fungicide. Maar dat laatste is niet altijd een automatisme.” Daarover later meer.
Geen luxe
Deze ontsmetting is geen luxe. Dat het in een gezonde bodem wemelt van de schimmels is algemeen bekend. Maar sommige schimmels kunnen ook op of zelfs in het zaad aanwezig zijn, zelfs na een mechanische of thermische behandeling. Door zaaizaad met een fungicide te behandelen schakel je zowel de externe als de interne infectiebronnen uit. Je geeft het zaad met een minieme hoeveelheid middel een prima bescherming vanaf het eerste moment. Bij een grondbehandeling, of dat nou chemisch is of met een biofungicide of biostimulant, heb je die zekerheid niet. En zaaizaadbehandeling kost maar een fractie van de actieve stof die je nodig zou hebben bij een grond- of volveldsbehandeling.
Naast de effectiviteit op de schimmels heeft zaaizaadontsmetting nog meer voordelen. Een grondbehandeling, àls die al beschikbaar is, kost meer tijd en geld. Het is ook niet altijd bekend welke schimmels er in de bodem zitten. Als zaaizaad wordt ontsmet met ons fungicide MAXIM® 480 FS weet je zeker dat het is beschermd tegen een hele brede reeks schimmels. (Zie kader).
Toelating MAXIM® 480 FS
Ondanks de grote en onbetwiste voordelen van chemische zaaizaadontsmetting constateert Roeven dat zo’n behandeling niet altijd meer een automatisme is. “Sommige bedrijven nemen een voorschot op het vervallen van de toelating van MAXIM® 480 FS en laten de ontsmetting achterwege. Ze zijn bang dat ze met onverkoopbare voorraden zaad blijven zitten. De toelating van MAXIM® 480FS gaat inderdaad vervallen maar zeker nog niet in 2026. En we verwachten dat het middel ook in 2027 nog is toegelaten.
Voor komend seizoen is gebruik van MAXIM® 480 FS dus nog prima mogelijk. En daar maak ik de groentetelers graag op attent. Ik zou deze winter bij de zaadbestelling altijd even informeren welke behandeling het zaad heeft gehad. Want zonder ontsmetting met MAXIM® 480FS doen ze zichzelf en hun gewas tekort.”
KADER MAXIM® 480 FS effectief tegen 7 schimmels
Fungicide MAXIM® 480 FS van Syngenta Seed Care is effectief tegen de volgende schimmels:
MAXIM® 480 FS is toegelaten in meer dan 160 gewassen.